Conference program

 Conference Hall: PosCultural centre Postojnatojna Cultural Centre, i.e. Kulturni dom Postojna, Gregorcicev drevored 2  (no. 19 on city map in “About Postojna”)kulturnidom
Day 1 Sunday 30th August
15:00 – 17:30 10th Anniversary of DEBRA Slovenia – Epidermolysis Bullosa (EB) patient support group Satellite Meeting
16:00 -18:30 Registration
18:30 – 19:00 Conference Opening – Welcome Address by:
Mirjana Liovic and Peter Veranic, ECF 2015 Organizers;
Igor Marentic, Mayor of Postojna; Dusan Suput, Dean of the Faculty of Medicine, University of Ljubljana; Ana Plemenitas, Head of the Institute of Biochemistry, Faculty of Medicine, University of Ljubljana
19:00 – 20:00 Keynote speaker:  Birgit Lane (Singapore): Cytoskeleton nanofilaments: connecting rare and common pathologies
 20:00 – 22:00 Welcome reception/buffet dinner at Hotel Sport (no. 2 (orange) on city map)
Day 2 Monday, 31st August
Session 1: Cytoskeletal systems and their deregulation in cancer I
 Chairs: Lotte Bang Pedersen and Andreas Merdes
9:00 – 9:35 Lotte Bang Pedersen (Denmark): The role of primary cilia in cell polarity, migration, differentiation and cancer
9:35 – 9:55 Paul Conduit (UK):The centrosome-specific phosphorylation of Cnn by Polo/Plk1 drives Cnn scaffold assembly and centrosome maturation
9:55 – 10:15 Peter Gunning (Australia): Anti-tropomyosin drugs: Mechanism of action and synergy with anti-microtubule drugs
10:15 – 10:50 Radovan Komel (Slovenia): TRIM28 and beta-actin as potential biomarkers for glioblastoma targeting
10:50 – 11:20 Coffee/Tea break
11:20 – 11:55 Andreas Merdes (France): The role of GCP4, 5, and 6 in microtubule nucleation, spindle assembly, and disease
11:55 – 12:15 Vadym Sulimenko (Czech Republik): Microtubule nucleation in mast cells is regulated by the concerted action of GIT1/βPIX proteins and calcium
12:15 – 12:50 Eric Nigg (Switzerland): Impact of structural centrosome aberrations on cancer cell behavior
12:50 – 14:10 Lunch at Hotel Sport
Session 2: Cytoskeletal Systems and their deregulation in cancer II
 Chairs: Anna Akhmanova and Joel Eyer
14:10 – 14:45 Anna Akhmanova (The Netherlands): The role of microtubule dynamics in cancer cell migration in 3D environment
14:45 – 15:05 Martin Baumgartner (Switzerland): MAP4K4 drives cancer cell motility by promoting membrane-associated actin dynamics
15:05 – 15:40 Christophe Ampe (Belgium): Testing Testin: what is a tumor suppressor doing at focal adhesions and how does it get there (or not)?
15:40 – 16:10 Coffee/Tea break
16:10 – 16:45 Anne Straube ( UK): Mechanisms of microtubule array organisation during muscle cell differentiation
16:45 – 17:05 Tomas Vomastek (Czech Republik): Dorsal stress fibers and actin arcs promote perinuclear actin cap assembly and nuclear movement in motile cells
17:05 – 17:25 Alexander Bird (Germany): GTSE1 balances microtubule dynamics required for chromosome alignment and segregation through inhibition of MCAK microtubule depolymerase activity
17:25 – 18:00 Joel Eyer (France): Neurofilament derived tubulin binding peptide targets and inhibits glioma cell proliferation
18:00 – 20:00 Poster session 1 – odd numbers
(a light dinner consisting of sandwiches, canapés, an assortment of cheeses and beverages (including local Slovenian wines and beers) will be provided)
20:00 – onwards Free evening
Day 3 Tuesday, 1st September
Session 3: The cytoskeleton and model systems
 Chairs: Mette Mogensen and Diana Toivola
9:00 – 9:35 Alisa Piekny (Canada): Actomyosin contractility in neuroblasts drives C. elegans epidermal morphogenesis
9:35 – 9:55 Miklos Nyitrai (Hungary): Fascin and alpha-actinin can regulate the conformation of actin filaments
9:55 – 10:15 Stefano Sala (Belgium): The tumour suppressor and focal adhesion protein Testin: determination of domain specific interactions reveals novel partners and dimer formation
10:15 – 10:50 Raman Das (United Kingdom): A new form of cell-sub-division mediates detachment and differentiation of newborn neurons
10:50 – 11:20 Coffee/Tea break
11:20 – 11:55 Mette Mogensen (UK):  Microtubule and centrosomal reorganisation during gut epithelial differentiation
11:55 – 12:15 Maja Matis (Germany): Microtubule Mechanics in Tissue development
12:15 – 12:50 Diana Toivola ( Finland): Modeling epithelial diseases in mice: Protective roles of keratins in the intestine and endocrine pancreas
12:50 – 14:10 Lunch at Hotel Sport
Session 4: Mechanisms and regulation of the cytoskeleton in the CNS
 Chairs: Sandrine Etienne-Manneville and Frank Bradke
14:10 – 14:45 Monica Sousa (Portugal):  Adducin in actin rings, axon enlargement and degeneration
14;45 – 15:05 Yue Qu (UK): Novel concepts of microtubule regulation during neuronal growth, maintenance and degeneration
15:05 – 15:40 Sandrine Etienne-Manneville (France): Crosstalk between microtubules and intermediate filaments during cell migration
15:40 – 16:10 Coffee/Tea break
16:10 – 16:45 Phillip Gordon Weeks (UK): The Drebrin/EB3/Cdk5 Pathway in Neuritogenesis and Prostate Cancer
16:45 – 17:05 Lanfranco Leo (USA): Vertebrate fidgetin restrains axonal growth by severing labile domains of microtubules
17:05 – 17:40 Harish C Pant (USA): A novel approach to prevent Alzheimer’s and ALS phenotypes using a small peptide derived from a physiological activator  of cyclin-dependent kinase (Cdk5) in AD and ALS model mice
17:40 – 18:15 Frank Bradke (Germany): Systemic administration of epothilone B promotes axon regeneration after spinal cord injury
18:15 – 20:00 Poster session 2 – even numbers
(a light dinner consisting of sandwiches, canapés, an assortment of cheeses and beverages (including local Slovenian wines and beers) will be provided
20:00 – onwards Free evening
Day 4 Wednesday, 2nd September
Session 5: Cytoskeletal elements in neurological and neuromuscular disorders
 Chairs: Bruno Constantin and Manolis Mavroeidis
9:00 – 9:35 Bruno Constantin (France): The dystrophin associated cytoskeleton complex in muscle dystrophy
9:35 – 9:55 Arnon Henn (Israel): Myosin XIX is an outer mitochondrial membrane motor and effector of starvation induced filopodia
9:55 – 10:15 Lili Winter (Austria): Plectin isoform-dependent mitochondrial and nuclear alterations in striated muscle
10:15 – 10:50 Manolis Mavroeidis (Greece): Desmin deficient mice as a model of  arrhythmogenic cardiomyopathy:  The role of innate immunity
10:50 – 11:20 Coffee/Tea break
11:20 – 11:55 Milos Pekny (Sweden): Astrocyte intermediate filament system in CNS diseases and regeneration
11:55 – 12:15 Antonina Roll-Mecak (USA): Writing the tubulin code: mechanism of glutamylation enzymes of the TTLL family
12:15 – 12:50 Pierre Coulombe (USA): Keratin-dependent regulation of inflammatory and immune gene expression in tumor keratinocytes
12:50 – 14:10 Lunch at Hotel Sport
15:0 – 22:00 Organized trip to Ljubljana, a bus will be waiting in front of Hotel Kras
Day 5 Thursday 3rd September
Session 6: Imaging techniques
 Chairs: Marleen Van Troys and Erik Manders
9:00 – 9:35 Marleen Van Troys (Belgium): Quantitative analysis of cell migration dynamics at higher throughput
9:35 – 9:55 Leila Nahidiazar (The Netherlands): The architecture of hemidesmosomes as revealed by super resolution microscopy
9:55 – 10:15 Milos Galic (Germany): Differential control of actin polymerization Dynamics via nanoscale membrane curvature
10:15 – 10:35 Spela Zemljic Jokhadar (Slovenia): Biochemical effect of specific and unspecific binding of lipopolysaccharides to vesicles and cell plasma membrane
10:35 – 11:20  Coffee/Tea break
11:20 – 11:55 Erik Manders (The Netherlands):  Re-scan Confocal Microscopy (RCM); scanning twice for double resolution
11:55 – 12:15 Edina Szabo-Meleg (Hungary): The role of IRSp53 protein in the formation of membrane nanotubes
12:15 – 12:50 Coralie Mazzacavallo (Luxemburg): Subcellular localization of the potential tumor suppressor protein Tes during mitosis
12:50 – 14:10 Lunch at Hotel Sport
Session 7: Nuclear and cytosolic IFs – structure, function and associated diseases
 Chairs: Rudolf Leube and Elly Hol
14:10 – 14:45 Rudolf Leube (Germany):  Intermediate filaments: What we learned by imaging them in vital cells and tissues
14:45 – 15:05 Katrzyna Niemiec (UK): The effect of HPV16 immortalisation on human keratinocytes
15:05 – 15:40 Elly Hol (The Netherlands):The astrocyte intermediate filament network in health and disease
15:40 – 16:10 Coffee/Tea break
16:10 – 16:45 Yosef Gruenbaum (Israel): Testing the mechanical model of lamin-based diseases
16:45 – 17:05 Joel Nystroem (Finland): Keratin 8 ablation impairs colon energy metabolism and homeostasis through deregulation of butyrate uptake
17:05 – 17:25 Natasa Resnik (Slovenia): Heterogeneity in the cytoskeletal structure of tunneling membrane nanotubes in urothelial cells
17:25 – 18:00 Closing remarks
19:00 – onwards Conference dinner at the “Gostilna ob kaminu” restaurant, Postojna (no. 8 (green) on city map). There will be a bus waiitng in front of Hotel Kras just before 7PM
Day 6 Friday, 4th September
Breakfast and departure

Advertisements